Lepsze trawienie przy wigilijnym stole

Home / LIFESTYLE / Lepsze trawienie przy wigilijnym stole
Lepsze trawienie przy wigilijnym stole

image

Czekamy na nie cały rok. ŚWIĘTA! Uwielbiamy tę porę. Migające lampki za oknem, rodzinna atmosfera przy stole, każde dał z siebie ile mógł, by dopiąć przygotowania na ostatni guzik. Na stole nie zabraknie tego wieczoru pysznych potraw, babcie i mamy znowu stanęły na uszach, by uraczyć nasze podniebienie pysznymi ciastami.

Ułożylam sobie w głowie plan na ten wieczór, by odejście od stołu nie bolało ani mojego sumienia ani żołądka ? Wam również polecam i podpowiadam czym się kierować!

1. Woda z cytryną na dzień dobry, pomoże zakwasić żołądek i dobrze wpływa na wątrobę.

2. Postne ŚNIADANIE 24/12 powinno być białkowo-tłuszczowe. Unikniemy gwałtownego wyrzutu insuliny, cukier utrzyma się na stabilnym poziomie, a my nie będziemy czuć ogromnego głodu.

3. Przed wigilią polecam popić roztwór z łyżeczki kropel żołądkowych lub octu jabłkowego rozpuszczonych w wodzie. Wspomoże to trawienie i dokwasi żołądek. Zmniejszymy uczucie ciężkości.

4. Jedz tyle, ile możesz, ale nie dopychaj. Zasada tabliczki czekolady, gdzie pierwsze trzy kawałki to rozkosz dla podniebienia, a reszty smaku już nie czuje g, zjadamy dla zjedzenia.

5. Przy stole spróbuj wszystkiego po trochu. Na talerz nałóż więcej tej potrawy, którą uwielbiasz, a której nie jadasz poza świętami. Naciesz się smakami, które cieszą raz w roku, nie dopychaj się chlebem czy ziemniakami, które jesz codziennie.

6. Gryź małe kęsy, dobrze przeżuwaj. Początek trawienia następuje już w jamie ustnej. Daj mózgowi wyraźny sygnał, a żołądkowi i jelitom ułatw pracę trawienia kawałków jedzenia.

7. Zrezygnuj z kolorowych i gazowanych napojów. Wzdymają jelita, mają w sobie masę cukru. Postaw na kompot z suszu, herbatę ziołową czy wodę z cytryną.

8. NA DOBREJOC polecam herbatę ziołową. Przed snem sięgnij po rumianek, mięte, melisę albo mieszankę tych ziolół. Dasz organom trawiennym bodziec do lepszej regeneracji.

9. Trochę RUCHU. Nie mówię tu o treningu na maxa, ale o rodzinnym spacerze, krótkiej tabacie w domu, czy krótkiej przebieżce przed kolejnym dniem przy stole. Oddychaj i poruszaj ciało.

10. Nie myśl o tym czy kalorie się zgadzają czy waga wzrośnie. Jelita to nasz drugi mózg, a to w nich zachodzi trawienie. Kiedy przeciążone bolą, boli też nasza głowa.

Życzę Wam smacznej kolacji wigilijnej, spędzonej w gronie najbliższych i magicznej świątecznej atmosferze!